תוכניות התנדבות ולימודים

אנחנו מקיימים התנדבות משולבת לימודים סביב נושאי הקיימות ההוליסטית. ישנן תוכניות של שבוע, של שבועיים ולעיתים גם תוכניות עומק של 3 שבועות רצופים. בתוכניות אלו, המשתתפים יצטרפו באופן זמני לקהילת שדמאמא, יעזרו לנו בעבודות הפיתוח והתחזוקה של שדמאמא וילמדו תכנים הנוגעים בתחום הרחב של קיימות דרך עבודה, שיעורים, הרצאות ושיחות סביב שולחן האוכל.

התוכניות מאפשרות למידה והתנסות בנושאים של:

  • טיפוח ותחזוקה של יער מאכל וגינות ירק
  • היכרות עם ביוגז, קומפוסט, ליקוט, בישול עם צמחים מקומיים, עבודה עם צמחי מרפא מקומיים

נושאים שעולים בחלק מהתוכניות:

  • ריקוד ותנועה
  • חיי קהילה: כלים של תקשורת, פתרון קונפליקטים, קבלה ונתינה של פידבק
  • התפתחות אישית וקבוצתית
  • הכרת החי והצומח: ציפורים, צמחי בר, צמחי מרפא, עצים מרחבי העולם
  • מעגלי שיח ושיעורים על אחראיות, ערכים, חברה, תרבות, אקלים, אדמה, יער מאכל ועוד. 

התוכנית כוללת 

במהלך השבוע (ימים א'-ה', לא כולל יום ההגעה) אנחנו מקדישים 4 שעות נטו כל יום לעבודה ביער, בערוגות, בבניה וכו'. כמו כן אנחנו מקדישים כל יום זמן ללמידה ועבודה פנימית דרך מעגלי שיח, מעגלי שיתוף, הרצאות, שיעורים וסרטים לימודיים. בנוסף לחלק מהמשתתפים יהיה תחום אחריות (הכנת חלב שקדים, פינוי קומפוסט, מחמצת טף, תחזוקה של השירותים וכדומה) המתווסף לשעות העבודה הפיזית. לרוב מדובר על לא יותר מ-10 דקות ליום. 

התוכנית היא שילוב של חיים עם קהילת שדמאמא, ותכנים לימודיים ספציפיים בנושאי פרמקלצ’ר, ריקוד, קהילה למשתתפי התוכנית שיועברו ע”י חברי הקהילה.

התוכנית הקרובה

התוכנית הקרובה תתקיים למשך 9 ימים בתאריכים ה-29/8-6/9, עד ערב ראש השנה, ותתמקד בגן הירק וביער המאכל.

המלצות המשתתפים

"השבוע בשדמאמא היה ממש מיוחד. מעולם לא חוויתי קרבה לטבע בכזו אינטנסיביות ויחד עם זאת, בכזאת נינוחות והרמוניה.  באתי עם חששות מהלא-צפוי, יצאתי הרבה מאזור הנוחות, וחוויתי דברים שהיו חדשים לי. וזה היה כל כך נעים! הקהילה של שדמאמא, קבוצת המתנדבים והיער עצמו, הם שאפשרו את הרוגע והשלווה שעטפו אותי. חוויתי מכל אלה קבלה, פתיחות והמון נדיבות. בדומה ליער המאכל שאיפשר לנו ליהנות מפירותיו, גם חברי הקהילה נהגו ברוחב לב והשקיעו מהזמן ומהידע שלהם כדי שנרגיש חלק, נלמד ונתפתח. לסיכום, המפגש עם האנשים, הרעיונות, והטבע – היו לי  משמעותיים מאוד, ואני כבר מתכננת מתי לחזור…" – נועה

"אני ממש שמחה על השבוע. היה לי מיוחד ממש. הרמוני עם הקבוצה והאנשים הקבועים. עשיתי וופינג בעבר ועכשיו זה היה שונה מהותית. משהו בעצם המרחב וההשקפה ההוליסטית של הקהילה היה לי חזק. אני יוצאת עם מיליון שאלות. לפחות. יש כאן משהו מאוד טוטאלי, מחובר לאדמה, עובד עם הטבע, ואני בשאלות איך להכניס דברים מהשבוע הזה לתוך חיי. שמקתי בקבוצה. המפגשים היו מיוחדים, מחוברים. כולם באו עם פתיחות מוגברת. אולי הטבע מקלף שכבות. אני בשאלות איך ליצר את זה ביומיום" – דניאלה, 27, ירושלים

"זכות גדולה נפלא בחלקי לבלות את השבוע בשדמאמא. זה היה שבוע ששילב ידע תיאורטי עם ידע מעשי. זה היה שבוע שבסופו הרבה דברים התחדדו לי והרבה אסימונים נפלו לי . בתום השבוע יציאתי עם תחושה חזקה של דרייב שיוכל להיות מופנה לתחומים שונים בנושאי סביבה.

אהבתי שבתוכנית הייתה לנו התנסות בכל כך הרבה תחומים: גיזום, שתילה, זריעה, חיפוי קרקע, יצירת קרקע לשתילה, קומפוסט, בניית גדר, פירוק גדרות, בניית ערוגות, בישול בישול ובישול טעים:-)

הרחבתי את עולם הידע שלי בכל כך הרבה ידע מעשי ותיאורטי בזכותם של אנשי שדמאמא ששיתפו אותנו מכל הלב בכל הידע שיש ברשותם תוך הקשבה לידע ולשאלות שלנו.

התרשמתי מאוד שחלק ניכר מהידע של החבר'ה בשדמאמא מבוסס על ידע של ניסוי ותעיה ולווא דווקא רק על ידע תיאורטי/ אקדמאי. זאת הוכחה, שבכל אחת ואחת מאיתנו טמונה היכולת ללמוד וללמד..

התוכנית הייתה מצוינת כי מצד אחד היא כללה עבודה מעשית וידע תיאורטי ומצד שני היה הרבה חופש למנוחה או וגם להתנסות עצמאית.

מה ששימח אותי היה, שנעשתה הכנה ראויה לבאים לשדמאמא והרוח שנשבה מכל המתנדבים (שהיו איתי) הייתה חיובית, סקרנית, לומדת, מתעניינת ויוזמת." – איה נח, 45, רעננה