טמון – Tamoon

מרחב סאונד אקולוגי ביער המאכל בשדמאמא

לחן וקונספט: מתן דסקל ודניאל גרוסמן

לאור הביקוש! אירוע נוסף! שבת ה-26/6

היצירה ׳טמון׳ היא התערבות בטבע הירוק, שמזמינה את הקהל לשבת או לשכב על הקרקע ולבצע אקט פיזי וסימבולי של הקשבה לאדמה. היצירה מורכבת מרמקולים שנשתלו בעומקים שונים בתוך בטן האדמה, ושיוצרים ביחד ״שדה״ של סאונד. מתוך הרמקולים בוקעים צלילים אלקטרוניים, אשר מהדהדים את המרחב של יער המאכל, ושואבים ממנו השראה. לעיתים הצלילים עצמאיים לכל רמקול, ולעיתים הם מתחברים ויוצרים ביניהם תיאום ויחסי גומלין.

ההשקה של "טמון" הייתה בהפנינג ססגוני ורב גילאי עם יציאה משותפת כקבוצה ל"שדה" הסאונד. לאור הביקוש הרב, "טמון" חוזרת למפגש נוסף עם הקהל – והפעם כאירוע-משך! היצירה תתנגן למשך כל שעות האירוע. הקהל מוזמן ל"שדה" הסאונד בחוויה עצמאית ואישית יותר, מאור דרך שקיעה ועד החושך. לכל אורך האירוע תהיה עמדת בר עם כיבוד קל ומשקאות, והקהל מוזמן לעבור עצמאית ממנה לשדה הסאונד ובחזרה לפי תחושתו. במסלול יוצב שילוט למבקרים.

היצירה ׳טמון׳ מאת המוזיקאים מתן דסקל ודניאל גרוסמן נוצרה במסגרת הרזידנסי בקהילה האקולוגית ״שדמאמא״ שבמושב שדמה (חצי שעה מת"א/ירושלים). התכנית מתמקדת בקשר שבין יצירה, טבע וקהילה, כאשר האמנים הנבחרים נקראים לגור באופן זמני ביער המאכל, ולעבור תהליך יצירתי ששואב השראה מהמקום: הצמחיה, קולות היער, בעלי החיים, וחיי קיימות קהילתיים.

הטמנה ושתילה קיימות משחר האנושות, כטקסים המלווים במשמעויות שונות; קבורה כפעולה של פרידה, כיסוי ונצחיות; החבאה של מטמון, חיפושו וגילויו; ״הטמנת הראש בחול״; או שתילה של צמח המלווה בציפייה ותמורה. האקט של השתילה מהדהד טכניקות שתילה שמיושמות ביער המאכל של שדמאמא. ״הטמנה של סאונד״ היא פרדוקס: סאונד הוא אנרגטי, ולא חומרי. הוא מורגש אך אי אפשר לגעת בו. סאונד משפיע על תפיסת החלל שלנו, על הרגשות שלנו, ועל המקצב בו אנו מתנהלים במרחב. לצלילים יש את הכוח לגרום לנו להרגיש נעים, לרצות לברוח, לנוע בתבניות שונות, ולהשפיע על זיכרון החוויה. ׳טמון׳ מזמינה את הקהל לבחון את החותמת הרגשית שמייצר הסאונד, ואת הפוטנציאל שטמון בו לעורר מחשבה והשראה.
לאחר הצגת העבודה במרחב הטבעי בשדמאמא ופיתוח טכניקה ל״שתילת סאונד״, הטכניקה תשמש את היוצרים כדי להעלות את ״טמון״ במרחבים עירוניים ובחללי תצוגה בארץ ובעולם.

ניהול אמנותי וטכני: דר מוספיר, אורי מילמן, עומר מסינגר
 

מועדים וכרטיסים (מתעדכן):
שבת 26/6 בין השעות 18:30-21:30

ניתן להגיע בכל זמן אך מומלץ להגיע לפני השקיעה.

כרטיס מבוגר: 50 ש"ח ברכישה מוקדמת באתר
60 ש"ח ברכישה ביום האירוע
כרטיס ילד (עד גיל 15): 30 ש"ח

על האמנים:

מתן דסקל

מתן דסקל

מוזיקאי ורקדן. רקד בלהקת מחול בת-שבע, שם עבד עם אוהד נהרין ושרון אייל, בלהקת יסמין גודר, ובקבוצת המחול של איריס ארזמנהל אומנותי מנצח ומלחין של תזמורת ארמון בזמן, איתם מופיע בפסטיבלים רבים ברחבי הארץ והעולם. הלחין מוזיקה לעבודות קולנוע ומחול מאת הבימאים והכוראוגרפים תומר הימן, אלה רוטשילד, בובי גין סמית׳, בשמת נוסן ותום ויינברגרשבוצעו ע״י NDT 2 (הולנד) Axis Dance Company (ארה״ב), Johannes Weiland Company Staas Theater Kassel (גרמניה) ועודמלמד תנועה וסאונד. בעל תואר BA בקומפוזיציה. זוכה מלגות קרן שרת, מפעל הפיס, קרן רבינוביץ׳, אקו״ם, ומלגת ׳סידאיי׳ ליצירתיות דרך המכון הירושלמי למוזיקה בת זמננו.

דניאל גרוסמן

דניאל גרוסמן

אמן ישראלי, חי ופועל בלונדון. עבודותיו חוקרות סאונד כפוטנציאל לחוויה טרנספורמטיבית דרך הלחנה, בניית מייצבים ותכנות. יצירותיו הוצגו במוזיאון ישראל, מרכז סוזן דלל, Scheltema (הולנד), The Marrakech Biennale (מרוקו), Arko Arts Theatre (דרום קוריאה), SOTA (סינגפור), Barbican Centre (אנגליה) ועוד.

על שדמאמא:
שדמאמא היא מרחב קהילתי שיתופי ואקולוגי במושב שדמה (ביישובי גדרות). במרחק חצי שעה נסיעה מתל אביב ומירושלים, מתקיימת אלטרנטיבה ירוקה ובתקיימא למודלים הכלכלייםחברתייםסביבתיים המקיפים אותנו בחיי היומיום. בנוסף לחיי קיימות, שדמאמא מקיימת מגוון תכניות ואירועים מתחומים שונים לקהל הרחב והמקצועי, הכוללים סדנאות ושיעורים, הרצאות, אירועים לילדים ולמשפחות, תכניות מתנדבים ועוד

 

הפרויקט הופק בסיוע מועצת הפיס לתרבות ולאמנות כחלק מפעילות תזמורת ארמון בזמן