הרזידנסי בשדמאמא גאה להציג:

מסיבת השקה ברזידנסי בשדמאמא
תערוכה: רועי כרמלי ושמוליק טוויג
שבת
16 ביולי בשעה 18:00 שישי 22 ביולי בשעה 18:00

 שדמאמא קהילה אקולוגית במושב שדמה (חצי שעה מת"א/ירושלים)

מוזמנים להשקה של שתי יצירות של האמנים רועי כרמלי ושמוליק טוויג, שימשיכו למופעי מוזיקה ולמסיבה תחת כיפת השמים. במסגרת הרזידנסי בשדמאמא יצרו האמנים שתי יצירות המתמקדות בשינויים גדולים בחיים. 

התוכניה:
18:00 התכנסות וסיור לשתי היצירות + מופעי מוזיקה
20:00
מסיבה בטבע עם מוזיקה וקוקטיילים

שמוליק טוויג – תרגיל בהצפה ושמיטה

פעם בשבע שנים מצווה התורה על שנת שמיטה, שנקראת גם "שבת הארץ", עקב הדמיון בינה לבין המצוות של יום שבת: החקלאים נקראים לשבות מכל מלאכה סביב הקרקע החקלאית, למחוק את כל החובות, ולהפקיר את הפירות לכל המעוניין לקטוף אותם. כך, מדי שבע שנים, באופן מחזורי, הם משחררים את השליטה לידי הטבע. לשנת השמיטה סיבות שקשורות למתן מנוחה לקרקע, אך גם לחקלאי – לצורך שחרורו הזמני מהעולם הגשמי והשקעה בהתפתחותו הרוחנית.

שמוליק טוויג, אמן שעוסק בחיבור שבין אורבניות לחקלאות וקהילה, יצא למסע מחקר סביב שנת השמיטה. המניע הוא הן ההקשר האקטואלי – השנה היא שנת שמיטה לחקלאים, והן ההקשר האישי: יציאתו הפרטית של טוויג למעין "מסע שמיטה אישי". זהו מסע של שחרור והאטת הקצב, שנובע מהצורך למוסס את דמות העצמי המוכרת לו – ולבחון את הדמויות הנוספות שמסתתרות בתוכו, ושלא ניתנה להן הקרקע לנבוט מזה זמן רב.

במוקד היצירה שתוצג בשדמאמא, איש עשוי אדמה מוצב תלוי במרחב ביניים, על כבלים שנמתחים ממנו כמו ראשיתצירים. הדמות מהדהדת מיתוסים על ערש האנושות כמו סיפורי בראשית, היא פולחנית ומיתית ובו זמנית גם מעוררת חמלה ומעלה אסוציאציה של בובתמריונטה. במרחב תחום ומקודש, דמות האדם מהבוץ זוכה להשקייה שמטפחת ומחרבת אותה בו זמנית – עד שלבסוף היא מתמוססת ונשמטת בחזרה לאדמה ממנה נוצרה.

רועי כרמלי – From Nowhere to Nowhere

פסל בדמות תחנת אוטובוס בגודל מלא מוצב באמצע שדה טבעי רחב ידיים, שנדמה כמו ההגדרה ל"אמצע שום מקום". לא ברור איזו נסיעה תחנת האוטובוס מנסה לשרת בין שבילי היער, מה מסלולו של המסע, ומה יעדו הסופי. הדימוי מגלם בתוכו ניגודים רבים. הוא מוכר וזר בוזמנית, טבעי ועירוני, מנחם ומאיים, דומם וצומח: התחנה משלבת בתוכה ריתוך של מתכת לצד פיסול בבוץ, ועל גג התחנה מתפתלת צמחיה. האנושי והעירוני נוחת לתוך הטבע במסגרת מסע החיים בחינניות עקמומית, כשהאחד משפיע ופועל על השני.

מוטיב המסע מלווה את האמן גם ביצירתו וגם בחייו – נושא שהתעצם עם שובו לישראל לאחר כמעט עשור של יצירה בעיר גלזגו שבסקוטלנד, בה היה אמן פעיל בסצינת האמנות המקומית. בשנים האחרונות, עורך רועי כרמלי מסעות של מחקראמנותי למדינות שונות שעדיין קיימות בהן עדויות לתרבויות עתיקות יומין: הן רוחנית, והן חומרית: חפצים, מבנים, טכנולוגיות שונות ועוד. דרך ההעמקה והמחקר, מייצר האמן בעבודותיו "חוליות מקשרות" בין העתיק לבין העכשווי – דרך פיסול, סאונד, וידאו ופרפורמנס. ביצירה זו, התירס הכחול שצומח על גג התחנה מתחבר לתרבויות דרום אמריקה, בהן הוא שימש כצמח מאכל ופולחן, שטקסים שנעשו איתו נחשבו לפותחים שערים לשיח עם האלים, הטבע והאבות הקדמונים. היצירה מושפעת גם מהשיבה של כרמלי לארץ, ומגלמת בתוכה את השחרור אל מול השינויים העצומים שחלו והכוחות שמפעילים אותם, ואת אי הוודאות המסקרנת שנלווית לתנועה החדשה שפועמת בחיים.

תחת תחנת האוטובוס יתארחו וינגנו מוזיקאים למופע שקיעה מיוחד בטבע, ויפיחו חיים בפסל

מופעי המוזיקה

שבת ה-16/7
מאיה דוניץ
רפי בלבירסקי
חרסינות –
דואו שובר ושביר מהניילונים // Yam Yam // בסטאפ אלקטרוני ושירה // SharonSometimes // בס ושירה

שישי ה-22/7
ערן נווה
קימונו – איתי סנדובסקי, יהלי היימן שוחט, פרנסיס
ספינת הוד מעלתה HMS
חיים ויטלי כהן, מקס גרצן ושרון ראובני, מערבבים יחד פסקולים של סרטי מדע בדיוני מפעם, סאונדים מהעתיד ורומנטיקה מהעכשיו, להתכה מושלמת של מוזיקה אינסטרומנטלית מסקרנת.

אודות הרזידנסי בשדמאמא

"הרזידנסי בשדמאמא" היא תכנית שהות לאמניות ואמנים שנערכת ביער המאכל הפסטורלי של קהילת שדמאמא. התכנית נוצרה במהלך תקופת הקורונה, ומתמקדת בקשר שבין יצירה, טבע וקהילה. האמנים שנבחרים לתכנית נקראים לגור באופן זמני ביער המאכל, ולעבור תהליך יצירתי ששואב השראה מהמקום: הצמחיה, קולות היער, בעלי החיים, וחיי קיימות קהילתיים. במהלך השנתיים האחרונות, התארחו בתכנית כ-15 אמנים, ונוצרו 5 מופעים: "טמון" מאת מתן דסקל ודניאל גרוסמן, "על שפת הערב" מאת מיכל אופנהיים, Open Source Nature-Resonant Stroll מאת דודיק אופנהיים, ו"החממה: מופע מטייל ביער" שהציג מופעסיור של חממת אמנים צעירים שהתנסתה בחיים כקהילה זמנית ויוצרת שחיה ועובדת יחד.

אוצרות, ניהול אמנותי וטכני: דר מוספיר, אורי מילמן, עומר מסינגר | יחסי ציבור: ענת מרומי | ייעוץ לשיווק דיגיטלי: ליטל מגידיש | הפקה: קהילת שדמאמא | תודות: קהילת שדמאמא, ענת מרומי

כרטיסים:
מחיר כרטיס: 30 שקלים ברכישה מוקדמת, 40 שקלים בכניסה לאירוע
ילדים: 10 ש"ח (מגיל 3)

ניתן לרכוש שתיה ואוכל במקום במחירים הוגנים

מחפשים טרמפ למופע? אל דאגה!
מלאו את פרטיכם בלוח הטרמפים ותבוא עליכם הישועה

חדש!
מועדון התרבות של שדמאמא נפתח!
הצטרפו וקבלו עדכונים, הנחות, הזמנות לטרום בכורות ועוד
לקבוצת הוואטסאפ השקטה לחצו כאן

רועי כרמלי

רועי כרמלי

אמן חזותי, חי ועובד בין ת"א לגלזגו.

בוגר תואר ראשון (B.F.A) מהאקדמיה לאמנות ולעיצוב בצלאל, ירושלים ובוגר של תוכנית התואר השני באמנויות (M.F.A) של הGlasgow School of Art.

עבודותיו עוסקות בחיבורים בין תרבויות עתיקות ועכשוויות, ומתאפיינות בשילוב בין טכניקות וחמרי פיסול מסורתיים וטכנולוגיות מתקדמות המעניקות תנועה וצליל למיצבים. הציג לאחרונה את Beacon 2.0 במסגרת התערוכה ״מעל ומעבר״ בפסטיבל מקודשת בירושלים, וכן אצר והשתתף בתערוכה Holy Wave שחקרה עיסוק עכשווי בטקסים וחפצי פולחן, במסגרת הביאנלה לאמנות Glasgow International 2018. השתתף בתכניות שהות אמן בCorning museum for glass, NY . Scottish sculpture workshop (2016, ו- (Tenjiamyama art studio, Japan (2018

כרמלי הציג תערוכת יחיד בGlasgow Project Room, 2017, עבודותיו הוצגו בישראל, ארה״ב, הממלכה המאוחדת, יפן, הולנד וצ׳כיה, ונמצאות באוספים פרטיים וציבוריים בישראל ומחוצה לה.

שמוליק טויג

שמוליק טויג

שמוליק טוויג, מעצב ואמן בין-תחומי. מתעסק בשילוב בין עירוניות ואקולוגיה, דרך פרקטיקות של אקולוגיה מעשית, פלייסמייקינג, חקלאות עירונית ובניה ירוקה וטבעית.
חבר בקבוצות עשייה אמנותיות ואדריכליות – המפעל, מוסללה, אוניה.

על שדמאמא:
שדמאמא קשה להגדרה. היא גן עדן אקולוגי, היא מרחב להגשמת חלומות. היא מקום בו אקולוגיה ואנשים נפגשים. היא מקום לקבל השראה ומקום לפגוש קהילה. בשדמאמא תמצאו שילוב בין בית של קהילה ועסק חברתי, ומגוון תחומי פעילות אקלקטיים שמתחברים תחת קורת גג אחת. הקהילה מארגנת סדנאות ליקוט, בישול והתססת ירקות. היא מזמינה אמנים לשהות-אמן, ומאוחר יותר מזמינה קהל כדי לפגוש את הטבע ואת עצמם דרך האמנות שנוצרה במקום. היא מזמינה אנשים לרקוד בטבע דרך שיעורי מחול לקהל הרחב, פעילויות להורים וילדים ועוד. לא משנה דרך איזה כיוון תגיע לשדמאמא, לא תוכלו להשאר אדישים אליה.

 

תוכנית הרזידנסי מתקיימת בתמיכת מועצת הפיס לתרבות ולאמנות